Dobór opon – jak wybierać tanie opony?

W poniższym poradniku spróbuję opisać kilka wskazówek dotyczących wyboru tanich opon oraz poruszania się po rynku opon, w taki sposób by nie kupić przysłowiowego kota w worku.

Oczywiście artykuł ten kierowany jest do osób z mniej zasobnymi portfelami, bo przecież zamożne osoby nie mają takich dylematów.  Rynek opon należy do dosyć konkurencyjnych rynków ze względu na występowanie sporej liczby podmiotów po stronie podażowej, co zmusza sprzedawców to obniżania cen. Oczywiście zapotrzebowanie również jest spore. Jednak Polacy nadal zaliczają się do biedniejszych narodów UE i statystyczny Polak, znacznie rzadziej wymienia opony w swoim samochodzie.

Mało tego istnieje spora grupa społeczna ludzi, którzy nadal eksploatują swoje stare opony mimo silnego zużycia bieżnika

Część społeczeństwa również nadal korzysta z tak zwanych opon wielosezonowych, czyli w praktyce ani dobrych na zimę, ani nawet na lato. Lukę te mogły by wypełnić na przykład odpowiednio dobrane tanie opony. Jednak cena całego zestawu opon to nadal spory wydatek dla przeciętnego polaka.

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać, to czy wolimy tanie opony nowe, ale pochodzące od tańszych producentów, czy w drodze kompromisu wolimy zakupić tanie opony używane droższych zagranicznych firm. Osobiście wybrałbym pierwszy wariant, gdyż mimo że opony droższych firm może są bardziej zaawansowane technicznie, ale zawsze nowa opona to nowa opona.

Oczywiście istotny tutaj też jest poziom zużycia owej opony, gdyż czasem można kupić tanie opony prawie nowe, w idealnym stanie.