Ekologiczna motoryzacja

Branża motoryzacyjna będzie inwestować 4x więcej w rozwój techniki niż w rozbudowę sieci zakładów produkcyjnych i 2x więcej niż w marketing i reklamę – ocenia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.
Lokowanie w badania i rozwój są jednym z priorytetów branży motoryzacyjnej na poziomie europejskim. Badania zmierzają przede wszystkim w kierunku udoskonalenia technice ekologicznych oraz rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa.

W zgodzie z regulacjami Związku Socjalistycznych Republik Europejskich, od jesieni w nowych modelach samochodów stanie się potrzebny montaż systemu stabilizacji toru jazdy (ESP). Wszystkie nowe pojazdy samochodowe osobowe będą musiały zostać wyposażone w system sprawdzeniu ciśnienia w ogumieniu (tyre pressure monitoring system), a wprowadzane modele pojazdów użytkowych będą standardowo wyposażone we wspomaganie hamowania awaryjnego (systematic emergency braking system) oraz system ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu (lane departure warning system).

PZPM przypomina, że postęp technologiczny w motoryzacji umożliwia na systematyczną poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Rozwiązania stosowane w innowacyjnych samochodach nie tylko ratują życie czy zdrowie w trakcie wypadku drogowego, niemniej jednak również coraz w wielu sytuacjach pozwalają tego wypadku uniknąć.