Powody pękania opon

Zdarza się, że opony w naszym pojeździe, czy to letnie czy to zimowe, zaczynają pękać. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka.

Opony pękają, bo mogą się rozciągać podczas jazdy, w wyniku niewłaściwego ciśnienia w oponach lub też zbyt dużego obciążenia. Innym powodem mogą być kwaśne deszcze, pył, który powstaje podczas hamowania lub różne substancje chemiczne, które wchodzą w reakcje z gumą. Poza tym na jakość i stan gumy może tez mieć wpływ światło słoneczne lub częste zmiany temperatury na zewnątrz oraz pogody. Jeśli pęknięcia gumy są niewielkie odpowiednia konserwacja i zabezpieczenia opon powinny wystarczyć, by nic się z nimi więcej nie stało.

Należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu opon, by w razie co zapobiec, by pęknięcia opony się nie powiększyły. Aby uniknąć poważnych pęknięć w oponie powinniśmy pamiętać, by nie zostawiać pojazdu zbyt długo na nieosłoniętym terenie.

Przy parkowaniu dodatkowo uważać, aby nie trzeć bokiem opony o krawężnik

Ponadto nie przesadzać z używaniem środków do opon, ich nadmierne używanie szkodzi oponom, tak jak wszystko, czego używamy w nadmiarze. Pęknięć w oponach nie należy bagatelizować, bowiem może to powodować szybsze zużywanie się opony, może tez oznaczać, że bieżnik zaczął się odklejać. W najgorszym wypadku, nawet mikropęknięcia w oponach, mogą spowodować nawet jej wybuch, co może zakończyć się poważną kolizją drogową lub też wypadkiem. Należy również pamiętać, że opony, które nie nadają się już do jazdy oddać do punktu recyklingu, gdzie zostaną poddane utylizacji.